Date

School Name

Program Time

Volunteer Training

Sept. 14, 15, 16

Kenmoor Middle School

10:30-2:30

9:30

Sept. 20, 21, 22

Benjamin Tasker Middle School

9:30-1:30

8:30

Sept. 26, 27

Gwynn Park Middle School

9:00-1:00

8:00

Sept. 29 Oct. 4, 5, 6

Charles Carroll Middle School

9:30-1:30

8:30

Oct. 10, 11, 13

Dwight D. Eisenhower Middle School

9:45-1:45

8:45

Oct. 17, 18, 19

G. James Gholson Middle School

11:30-3:30

10:30

Oct. 20

Thomas G. Pullen Creative and Performing Arts Academy

10:00-2:00

9:00

Oct. 24, 25, 26

Walker Mill Middle School

10:30-2:30

9:30

Oct. 27

Dora Kennedy French Immersion

10:30-2:30

9:30

Oct. 27

Judith P. Hoyer Montessori

10:30-2:30

9:30

Nov. 1, 2, 3, 4, 7

Buck Lodge Middle School

9:30-1:30

8:30

Nov. 10

Beltsville Academy

9:45-1:45

8:45

Nov. 14

Maya Angelou French Immersion &

John Hanson Montessori

10:30-2:30

9:30

Nov. 15, 16, 17

Kettering Middle School

9:00-1:00

8:00

Nov. 18

Andrew Jackson Academy

9:30-1:30

8:30

Nov. 21

Samuel P. Massie Academy &

William W. Hall Academy

9:00-1:00

8:00

Nov. 28, 29, Dec. 1

Ernest Everett Just Middle School

10:00-2:00

9:00

Dec. 5

Lincoln Public Charter School

TBD

TBD

Dec. 9

Benjamin Foulois Creative and Performing Arts Academy

10:30-2:30

9:30

Dec. 12, 13, 14, 15, 16

Greenbelt Middle School

10:15-2:15

9:15

Dec. 19, 20, 21

Drew-Freeman Middle School

9:00-1:00

8:00

Jan. 10, 11

James Madison Middle School

10:45-2:45

9:45

Jan. 17, 18

Benjamin Stoddert Middle School

9:45-1:45

8:45

Jan. 24, 25, 26

Thurgood G. Marshall Middle School

10:15-2:15

9:15

Jan. 31, Feb. 1, 2

Stephen Decatur Middle School

10:45-2:45

9:45

Feb. 6, 7, 8, 9

Nicholas Orem Middle School

11:00-3:00

10:00

Feb. 13, 14, 15, 16

William Wirt Middle School

10:00-2:00

9:00

Feb. 22, 23, 24

Oxon Hill Middle School

10:00-2:00

9:00

March 2, 3

Martin Luther King Jr. Middle School

10:30-2:30

9:30

March 8, 9

Isaac J. Gourdine Middle School

9:00-1:00

8:00

March 28, 29, 30

Hyattsville Middle School

10:30-2:30

9:30

April 3, 4, 5, 6

Thomas Johnson Middle School

10:45-2:45

9:45

April 10, 11, 12

Accokeek Academy

10:45 - 2:45

9:45

April 26, 27, 28

Samuel Ogle Middle School

10:45-2:45

9:45

May 3

C. Elizabeth Rieg Regional School

9:00-1:00

8:00

May 11

Green Valley Academy at Edgar Allan Poe

10:30-2:30

9:30

May 15

Chesapeake Math and IT PC - South

TBD

TBD

May 16

Excel Public Charter School

TBD

TBD

May 17

Turning Point Academy Public Charter School

TBD

TBD

June 5, 6

Chesapeake Math and IT PC – North

TBD

TBD